Opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność na śniegu i lodzie, dzięki czemu mają większe szanse na utrzymanie się na drodze w zimowych warunkach pogodowych. Chronią również przed hydroplanami, skracając drogę hamowania na mokrej nawierzchni.
Opony zimowe zostały zaprojektowane tak, aby były mocniejsze niż opony letnie i zazwyczaj mają większą głębokość bieżnika. Wszystkie te czynniki sprawiają, że lepiej radzą sobie z zimnem i śniegiem w zimie.
Opony zimowe mają także inną mieszankę gumy niż opony letnie czy całoroczne. W oponach zimowych zazwyczaj stosuje się mieszanki bardziej miękkie niż w oponach całorocznych, co oznacza, że są one mniej sztywne i bardziej elastyczne. To pomaga im zachować kształt w niskich temperaturach, dzięki czemu mogą zapewnić lepszą przyczepność na oblodzonych drogach i w innych warunkach zimowych.
Producenci opon zimowych, takich jak np. na następującej stronie https://www.nokaut.pl/opony-zimowe/ stosują różne rodzaje wzorów bieżnika w zależności od tego, czy chcą, aby ich opony nadawały się do jazdy po śniegu, lodzie czy po obu stronach. Niektóre opony zimowe mają kolce, które wbijają się w miękkie powierzchnie, takie jak śnieg lub błoto, podczas gdy inne mają wzór lameli, który zapewnia dodatkową trakcję na lodzie bez konieczności stosowania kolców.
Wzór bieżnika opony zimowej może również wpływać na to, jak dobrze zachowuje się ona na mokrej nawierzchni, zwłaszcza podczas jazdy z dużą prędkością. Wąskie rowki pomiędzy blokami bieżnika pomagają wydalać wodę spod powierzchni styku koła z podłożem, co w konsekwencji prowadzi do utraty przyczepności.