Miasto Jasło, znajdujące się w malowniczej części województwa podkarpackiego, ma historię rozciągającą się wieków wstecz. Choć dzisiaj być może nie jest tak szeroko rozpoznawane na arenie międzynarodowej jak inne polskie metropolie, jego przeszłość kryje mnóstwo fascynujących opowieści.

Początki Jasła sięgają średniowiecze. Pierwsze pisemne wzmianki o mieście pochodzą z XIV wieku, kiedy to otrzymało prawa miejskie. Położenie miasta na ważnych szlakach handlowych sprzyjało jego rozwojowi i znaczeniu w regionie.

Przez lata historii Polski, Jasło, podobnie jak wiele innych miast, przeżyło trudnych chwil zaborów. W XIX wieku miasto znalazło się pod panowaniem Austrii, co miało wpływ na jego rozwój urbanistyczny i kulturalny. Budowa kolei oraz ekspansja przemysłu doprowadziły do tego, że Jasło stało się ważnym ośrodkiem gospodarczym regionu.

Czasy II wojny światowej były bardzo ciężkie dla Jasła. Miasto było miejscem wielu bitew i było poważnie zniszczone w trakcie działań wojennych. Po wojnie mieszkańcy z determinacją podjęli się odbudowy miasta, chcąc przywrócić mu byłe piękno.

Po wojnie Jasło przeszło przez okres dynamicznego postępu. W latach PRL-u miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym, zwłaszcza w branży chemicznej i maszynowej. Załamanie komunizmu w 1989 roku doprowadził do nowych wyzwań i możliwości. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat miasto rozwijało się dynamicznie, przekształcając się w ważnym centrum gospodarki i kultury w regionie.

Historia Jasła to opowieść o odwadze i duchu przetrwania. Przez wieki miasto doświadczało wielu trudności, ale zawsze potrafiło się podnieść i iść naprzód. Dziś Jasło jest obserwatorem swojej głębokiej przeszłości, ale w tym samym czasie spogląda w przyszłość z nadzieją i wiarą na kontynuację postępu.