Mikrokontrolery – czym są i w jakich urządzeniach odgrywają istotną rolę?

 

Mikrokontrolery to małe komputery z procesorem, pamięcią i portami wejścia/wyjścia. Są one przeznaczone do wbudowanych aplikacji sterujących w przemyśle elektronicznym. Taki mikrokontroler można znaleźć w wielu urządzeniach, od samochodów po kuchenki mikrofalowe, od zabawek po pralki, od telefonów komórkowych po telewizory i wiele innych.

Mikrokontrolery a komputery tradycyjne

W przeciwieństwie do tradycyjnego komputera, który wymaga systemu operacyjnego i własnej pamięci (RAM), mikrokontrolery nie potrzebują takiego systemu operacyjnego, ponieważ uruchamiają swoje programy bezpośrednio z pamięci ROM. Dzięki temu są szybsze i tańsze od komputerów stacjonarnych, zwłaszcza w zastosowaniach w czasie rzeczywistym, takich jak sterowanie robotami czy monitorowanie czujników.

Mikrokontrolery są stosowane w systemach wbudowanych, które istnieją już od kilkudziesięciu lat. Są one także wykorzystywane w innych zastosowaniach, od przemysłu samochodowego po urządzenia gospodarstwa domowego, narzędzia komercyjne i zabawki.

Zastosowanie mikrokontrolerów

Mikrokontrolery wykonują wiele zadań we współczesnym świecie technologii. Niektóre przykłady to:

1) Komputery samochodowe, które sterują systemami zarządzania silnikiem, systemami wtrysku paliwa i systemami hamulcowymi

2) Roboty przemysłowe, które pomagają pracownikom w bardziej efektywnym wykonywaniu zadań w dużych zakładach produkcyjnych

3) Urządzenia medyczne, takie jak monitory tętna i sztuczne rozruszniki serca, które utrzymują ludzi przy życiu, regulując bicie ich serca lub inne funkcje organizmu.

4) Elektronika użytkowa, taka jak telefony komórkowe, tablety i konsole do gier.